Jak vybrat čerpadlo?

Čerpadlo využijete vždy, když je nutné přečerpat vodu z bazénu, jezírka nebo studny. Doma i na chatě si poradí s pitnou, užitkovou i kalovou vodou a pomůže vám zužitkovat také vodu dešťovou. Při výběru je nutné sledovat několik důležitých parametrů a především to, kde a jak budete vodní čerpadlo používat. Díky našemu rádci Jak vybrat čerpadlo nepřehlédnete nic důležitého.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 8 min.

Základní druhy čerpadel

Povrchová

Obecně platí, že pokud chcete vodu čerpat z hloubky menší než 8 m, bude vám stačit povrchové čerpadlo, případně konkrétně povrchové čerpadlo na vodu. Ve větší hloubce by mohlo docházet k výrazným ztrátám tlaku.

Povrchová čerpadla

Ponorná

Na rozdíl od povrchového nemusíte ponorné čerpadlo používat pouze při hloubce 8 m a víc. Poslouží vám stejně dobře i tam, kde stačí čerpadla povrchová, přičemž sledujte tzv. sací výšku. Tu vypočítáte tak, že ke každému metru hloubky připočítáte cca 10 cm za každý vodorovný metr.

Příklad

Vodu čerpáte z hloubky 5 m a poté 10 m přes zahradu. Sací hloubka je 5 + (10 × 0,1) m. Celkem tedy 6 m. To ovšem platí při vodorovném povrchu. Pokud je povrch členitý, je třeba zohlednit i to.

Rozdíl mezi povrchovým a ponorným čerpadlem je jednoduchý. Povrchové čerpadlo má svoji hlavní část umístěnou nad vodou a trubkou nebo hadicí odčerpává tekutinu. Ponorné čerpadlo má svoji sací část umístěnou pod hladinou a zvládne čerpat vodu i do velkých výšek. Perfektně se tak hodí např. do hlubokých studní.

Ponorná čerpadla

Vodárny

Domácí vodárny se zapínají automaticky a v rozvodu udržují stálý tlak. V mnoha případech disponují akumulační nádobou. Ze zásobníku se pak odčerpává voda v případě její zvýšené spotřeby, zatímco čerpadlo neustále dodává další. Takovým případem je domácí vodárna s ponorným čerpadlem.

Vodní čerpadlo vs. domácí vodárna

Ačkoliv někdo oba termíny zaměňuje, rozhodně nejde o stejná zařízení. Rozdíl je totiž v ovládání chodu při odběru vody. Zatímco domácí vodárna se zapíná automaticky a v rozvodu zajišťuje trvalý tlak, čerpadlo na vodu funguje jinak. To je totiž odkázáno na obsluhu a tlak v rozvodu je pouze po jeho zapnutí.

Domácí vodárny

Typy čerpadel podle principu fungování

Odstředivá

Odstředivé čerpadlo je tím nejrozšířenějším druhem. Je univerzální a vhodné pro čerpání čisté i mírně znečištěné vody a také ideální pro domácí vodárny. Posílíte jím tlak ve vodním řádu a zajistíte zahradní závlahu nebo přečerpáte vodu na delší vzdálenost.

Nesmí však běžet na sucho.

Samonasávání
  • Samonasávací čerpadlo - potřebnou tekutinu si nasaje samo (jeho hydraulická část však zavodněna být musí). Dokáže ze sacího potrubí odsát vzduchové bubliny. Rozšířeným typem je samonasávací čerpadlo na vodu.

  • Bez samonasávacího mechanismu - před zapnutím je nezbytné zalít čerpadlo i sací potrubí vodou.

    Samonasávací schopnost oceníte v okamžiku, kdy dojde k netěsnosti sacího potrubí. V tu chvíli je čerpadlo schopné vodu znovu nasát a pokračovat v činnosti. Modely bez samonasávání se musí ručně znovu zavodnit.

    Platí, že samonasávací čerpadla je možné použít k přepravě vody v max. sací výšce 8 m. Jde o omezení dané fyzikálními zákony. Z praktických důvodů je lepší tuto výšku ještě o půl metru snížit.

Odstředivá čerpadla

Vřetenová

Vřetenové čerpadlo se jinak nazývá také šroubové nebo šnekové. Tyto druhy transportují vodu otáčením kovového šneku v gumovém statoru. Zpravidla disponují omezeným průtokem max. 3000 l/hod., což znamená nižší účinnost, a tak i vyšší spotřebu energie. Nižší je však i pořizovací cena a jednodušší je také servis.

Využíváno je pro hlubinné vrty nebo např. pro vyčištění nových studní. Zvládne čerpat i mírně znečištěnou vodu a kapaliny s abrazivními složkami. Může být trvale ponořeno, ale nesmí běžet na sucho.

Vřetenová čerpadla

Vibrační

Vibrační čerpadlo, jinak známé jako typ čerpadlo Malyš, je založené na ověřené konstrukci membránových čerpadel. Tyto stroje pracují na principu pohybu pryžové membrány, která je pístem přitahována nahoru a dolů. Právě při tomto pohybu dochází k vibracím. Jednoduchá konstrukce je klíčem k nižší ceně. Nabízí vynikající spolehlivost i při čerpání do vyšších výšek.

Pracují ve velmi omezeném režimu, čerpadlu je nutné dopřávat přestávky cca každé 2 hodiny. To zohledněte především při nutnosti přečerpat větší množství vody. Max. průtok je cca 2400 l/hod. Vyhledávané je vibrační čerpadlo na vodu.

Čerpadla

Kalová

Kalové čerpadlo disponuje velkým průtokem, a je proto určeno pro vodu s velkým množstvím nečistot a kalů. Konstrukce by měla být bytelná, ideálně z nerezového kovu nebo z litiny.

K výbavě často patří plovákový spínač - tyto modely najdete v kategorii kalové čerpadlo s plovákem, opakem je kalové čerpadlo bez plováku. Plovák vypne stroj ve chvíli, kdy dojde k odčerpání tekutiny na požadovanou hladinu. Jedná se většinou o ponorné kalové čerpadlo, které se instaluje přímo do vody.

Další vyhledávané modely

Kalová čerpadla

Správně vybrané čerpadlo má na zahradě nezastupitelnou roli. Další vychytávky najdete na naší stránce Inspirace na zahradu. Svoje místo najde ale i při filtraci vody v bazénu. Co budete ještě potřebovat? Mrkněte do našeho článku Splňte si sen o vlastním bazénu.

Jak vybrat čerpadlo dle způsobu užití

Jaké čerpadlo do studny

Vždy hledejte mezi ponornými modely. Ideální je např. ponorné tlakové čerpadlo. To dokáže vytvořit při čerpání vyšší tlak, a proto zvládá čerpat z větší hloubky a na větší vzdálenost. Díky jeho vlastnostem ho lze ponořit přímo do vody, čímž ho zároveň odhlučníte. Modely určené přesně k tomuto účelu najdete ve své kategorii - čerpadlo do studny. Je naprosto nezbytné, aby voda neobsahovala nečistoty nebo drobné částice, které by mohly čerpadlo poškodit.

Čerpadla do studny

Jaké čerpadlo na zalévání zahrady

Zahradní čerpadlo je takové, které má primární využití na zahradě. Při zalévání, přečerpávání, odčerpávání či zásobování vodou. Mnoho modelů tak najdete ve zvláštní sekci zahradní čerpadlo na vodu. Jedná se především o povrchová samonasávací odstředivá čerpadla, protože dosahují potřebného výtlaku a průtoku. Navíc si vystačí s jednoduchou údržbou.

Zahradní čerpadla

Jaké čerpadlo do vrtu

Jako čerpadlo do vrtu, ale nejen tam využijete ponorné čerpadlo. Musí mít malý průměr, aby se vešlo i do úzkého vrtu. Využívají se pro zásobování domácností vodou. Jde především o čerpadla odstředivá. Ve vrtu s nekvalitní vodou (zejména znečištěnou pískem) je vhodnější užít vřetenového modelu, nebo přímo kalové čerpadlo do vrtu.

Čerpadla do vrtu

Jaké čerpadlo na dešťovou vodu

Dešťovou vodu budete pravděpodobně nejčastěji zachytávat v sudech. Pro tento případ najdete hned několik typů speciálních čerpadel: čerpadlo do sudu, čerpadlo na vodu ze sudu a aku čerpadlo do sudu.

Sudová čerpadla

Jaké čerpadlo do septiku

Vzhledem k umístění je potřeba čerpadlo s velkým průtokem, které zvládne hodně nečistot. Rovněž se musí jednak o model bytelný, z kvalitních a nerezových materiálů. V nabídce proto najdete speciální kalové čerpadlo do septiku.

Čerpadla do septiku

Jak vybrat oběhové čerpadlo

Oběhové čerpadlo je specifickým druhem. Nejčastěji zajišťuje cirkulaci teplé vody v otopných systémech. Jejich nejběžnějším zástupcem je oběhové čerpadlo na vodu pro ústřední topení. Hlavními nároky jsou bezhlučnost, dlouhá životnost a nízká spotřeba energie. Důležitá je bezporuchovost, protože jsou v provozu zejména v zimě.

Oběhová čerpadla

Jak vybrat čerpadlo do bazénu

Bazénové čerpadlo je určeno k výměně vody v bazénu a k její cirkulaci skrz filtr. Čerpadlo je zároveň hnacím centrem celého systému. K požadavkům na stroj patří větší průtok a výkon, tlak může být naopak nižší. Součástí mohou být odnímatelné sběrné koše na zachycení nečistot. Jsou konstruována pro trvalý provoz a mohou být uzpůsobena pro slanou vodu.

Bazénová čerpadla

Jaké čerpadlo do retenční nádrže

Vybírat můžete povrchové i ponorné čerpadlo podle konkrétní situace. Při užití povrchového čerpadla je třeba ho umístit mimo retenční nádrž a vzdálenost hladiny vody od sacího hrdla nesmí překročit již zmíněných 8 m. Čerpadlo nezapomeňte chránit proti nepřízni počasí.

Výběr čerpadla podle druhu kapaliny

Na pitnou vodu

Pitná voda se nejčastěji čerpá z podzemních zdrojů, např. ze studny. K tomu je ideální využít ponorná čerpadla (např. akumulátorové ponorné čerpadlo) nebo povrchová odstředivá čerpadla.

Na užitkovou vodu

Tato čerpadla zvládnou načerpat i mírné nečistoty, které by však neměly mít abrazivní charakter. Poslouží vám při čerpání vody z náhonů, potoků, rybníků nebo sudů. Ideální jsou např. pro zalévání. Jsou vybavena sacím košem, ten může mít různě jemnou mřížku, ale ani tak byste tento typ neměli používat na jakoukoliv tekutinu obsahující větší množství nečistot.

Na kal

Najdou uplatnění všude tam, kde se ve vodě nachází množství větších nečistot. Např. v jímkách, v příkopech a na stavbách. Mají schopnost přečerpat velké množství vody, daní za to je ale menší přepravní výška.

V některých případech jsou tato čerpadla vybavena řezacím zařízením, které ty největší nečistoty před odsátím ještě rozdrtí. Pro husté a abrazivní tekutiny jsou určena speciální čerpadla, jako např.:

Vlastnosti čerpadla

Množství vody

Zásobovací / tlaková čerpadla - nejčastěji jde o modely určené pro čistou nebo mírně zakalenou vodu, kterou je třeba dostat z větších hloubek. Tomu často odpovídá i tvar čerpadel, jsou spíše užší a delší. Tlaková čerpadla se dále dělí na rotační a vibrační modely.

Speciální vibrační čerpadla jsou schopna dostat vodu až z hloubky 40 m. Rotační a vřetenová čerpadla pak mohou pracovat i v hloubkách až 100 m. V nabídce nechybí tlakové čerpadlo, tlakové čerpadlo na vodu, ale ani vysokotlaké čerpadlo a vysokotlaké čerpadlo na vodu.

Evakuační / přečerpávací čerpadla - mají v porovnání s předchozím typem nižší dopravní výšku, dokážou vyčerpat tekutinu z 10–15 m. Zato jsou schopna přepravit velké množství vody, řádově až tisíce litrů za hodinu. Jsou určena jak na čistou, tak především na mírně zakalenou vodu a kaly.

Ideální využití najdou na chatách u bazénů, na stavbách u výkopů a v místech se stálým přítokem vody, např. při povodních a v zaplavených sklepech.

Použití

Potřebujete především zalévat zahradu, napustit bazén, odčerpat zaplavený sklep nebo nádrž? Pak není nutné utrácet za profesionální zařízení. Myslete také na to, že domácí čerpadlo není konstruované pro dlouhodobý provoz a je třeba ho po určité době vypnout, aby nedošlo k přehřátí.

Pokud mezi vaše požadavky patří dlouhodobý provoz, např. v průmyslu a využití najdete především v prostředí náročném na kaly, zvolte profesionální zařízení. Jakékoli jiné čerpadlo byste při takovém použití rychle zničili.

Pohon

V nabídce najdete elektrické čerpadlo a elektrické čerpadlo na vodu s napětím a 230 a 400 V. Vyšší napětí však neznamená automaticky výkonnější čerpadlo, důležitější je počet otáček. Modely s napětím 400 V jsou o něco levnější, nicméně pokud dojde k výpadku jedné fáze, může dojít k poškození celého čerpadla. U 230V verze dojde k vypnutí motoru a poškození nehrozí.

Pokud nemáte přístup k elektřině, můžete využít i dieselový nebo benzínový agregát. Benzínové čerpadlo i benzínové čerpadlo na vodu jsou lehce přenosná, pokud váží méně než 10 kg. Pokud bude motor benzínový, stačí standardní směs benzínu a oleje, stejná jako do zahradní sekačky nebo motorové pily.

Vybrat však můžete také ruční čerpadlo a ruční čerpadlo na vodu.

Čerpadlo a jeho parametry

Průtok a množství čerpané vody

Podle množství čerpané vody se čerpadla dělí do 3 skupin:

  • do 4 000 l/hod. - vhodné pro zalévání na zahrádce, čerpání pitné vody ze studny či jako domácí vodárna

  • 4 000 - 7 000 l/hod. - ideální pro náročnější a rychlejší zalévání, např. ve velkých sklenících a na farmách

  • Více než 7 000 l/hod. - určeno pro bazény, jímky, zatopené sklepy nebo kalovou vodu

Průtok jako takový se udává v krychlových metrech za hodinu. Pro běžné zahradní využití postačí průtok cca 1,5 m³/hod.

Spotřeba, výkon a napětí

Většinou vybíráte ze 2 hodnot napětí - 230 V a 400 V. Menší modely umožňují i připojení k baterii. Ty hledejte pod hodnotou čerpadlo 12V.

Důležitý je také příkon udávaný ve wattech. Nejčastěji narazíte na hodnoty od 250 W v případě zahradních čerpadel až po 1 300 W a více. Na paměti mějte velikost jističů, aby nedošlo k jejich „vyhození“.

Pokud vás zajímá spotřeba elektřiny a její cena, můžete si ji sami spočítat.

Vzorec pro výpočet spotřeby

Počet wattů uvedených na čerpadle vynásobíte 24 (hodiny za den), poté vynásobíte 30 (dny v měsíci) a následně počtem měsíců provozu (1–12). Konečné číslo vydělíte tisícem (z wattů získáte kilowatthodiny) a vynásobíte cenou, kterou vám účtuje poskytovatel energií za 1 kWh.

Objem tlakové nádoby a množství čerpané vody

Objem ovlivňuje četnost spínání čerpadla. V menším domku nebo na chatě vám postačí zhruba 24 l, v případě většího domu se nemusíte bát ani 50l rezervy. Pamatujte, že čím častěji budete čerpadlo zapínat, tím nižší bude jeho životnost a vyšší spotřeba elektřiny.

Maximální ponorná hloubka

Běžná čerpadla jsou použitelná od 8 do 40 m. Pozor je třeba dávat na údaj nazvaný „hloubka ponoru“, který se počítá od hladiny a označuje, jak hluboko pod ní můžete čerpadlo ponořit bez rizika poškození.

Hmotnost čerpadel

Čerpadla pro běžné zahradní použití mohou vážit i méně než 5 kg. To znamená velké množství plastových dílů a menší odolnost. Přesto však stačí pro běžné využití a jejich výhodou je vysoká mobilita.

Kolem 8 kg můžete vybírat z bytelných čerpadel. Domácí vodárny mohou vážit i více než 20 kg, u nich se ovšem nepočítá s častým přenášením. Přednost tak dostává spíš stabilita a robustnost.

Maximální průměr pevných částic v čerpané vodě

Velikost se udává v milimetrech. Největší průchodnost mají kalová čerpadla, která potřebují spolu s vodou odčerpat i kamínky a další nečistoty a zvládnou i průměr 30 a více mm. Údaj říká, jak velké částice je přístroj schopen pojmout, aniž by došlo k jeho poškození.

Další typy čerpadel

Aku čerpadlo Akumulátorové čerpadlo na vodu Membránové čerpadlo Membránové čerpadlo na vodu Plovoucí čerpadlo Čerpadlo s plovákem Čerpadlo na vrtačku Cirkulační čerpadlo Proudové čerpadlo Drenážní čerpadla Hadicové čerpadlo Vícestupňové čerpadlo Křídlové čerpadlo Pneumatické čerpadlo

Voda v zahradě

Zavlažování

Postřikovače

Zahradní pistole

Zahradní hadice

Vozíky na hadice

Jezírka a doplňky

Rady na závěr

Vydatnost zdroje vody

Pokud jste si pořídili výkonnější čerpadlo, buďte opatrní i v případě, že vám na pozemek teče pouze menší potok. Výkon čerpadla může být totiž vyšší než vydatnost tohoto zdroje a je proto nezbytné hlídat hladinu, aby nedošlo k vyčerpání vody. Z toho samého důvodu byste měli v první řadě porovnat vydatnost zdroje s požadovaným průtokem. Díky tomu zjistíte, zda je např. potok nebo jiný zdroj vody schopný pokrýt vaši potřebu vody.

Správná péče

Čerpadlu je třeba věnovat zvýšenou pozornost zvlášť před zimou. Právě tehdy byste měli vypustit vodu z celého systému, aby nedošlo k jejímu zamrznutí a zničení přístroje.

Zohledněte, jak často bude čerpadlo v provozu. Pokud to bude možné, vyhněte se příliš mnoha plastovým dílům a zaměřte se na kvalitní materiály a třeba i nerezovou nádrž. Stejně tak běžné domácí čerpadlo nenechávejte v provozu příliš dlouho, mohlo by dojít k přehřátí.

Na paměti mějte i dostupnost náhradních dílů. Pro některé nejlevnější modely se nemusí vůbec vyrábět a je třeba koupit rovnou nové čerpadlo. Samozřejmostí by měla být průběžná kontrola filtrů a jejich čištění.

Čerpadlo by nemělo pracovat „na sucho“. Pokud nedochází k čerpání tekutiny, pumpa se nenávratně poškozuje. Tomu dokáže zabránit např. plovákový spínač nebo ponorná sonda.

Další užitečné články

Inspirace na zahradu Nutnosti k bazénu